Weselne jedzenie

2015-02-04 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-03 14:58:34)

Bez dobrego jedzenia nie ma udanego wesela. Jakie więc powinno być idealne weselne menu? Czy warto skorzystać z usług weselnego cateringu? Ile przyszykować jedzenia, żeby nikt nie wyszedł głodny, i jak często podawać dania gorące?

Weselne jedzenie

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Na początku trzeba ustalić, kto będzie odpowiedzialny za jedzenie na weselu. Najwygodniejszy jest catering, jednak może on najmocniej nadwerężyć portfele młodej pary. Jeśli wesele będzie na około sto osób, to trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli już decydujemy się na catering, warto, by była to firma sprawdzona, najlepiej przez kogoś z rodziny czy znajomych. Nikt przecież nie chce utopić dużej kwoty w niesmacznym, zimnym i kiepskiej jakości jedzeniu.


Przyjęcie na własną rękę


Przygotowaniem potraw można też zająć się samemu z pomocą zaprzyjaźnionych i sprawdzonych kucharek. Będzie to, co prawda, bardziej pracochłonne, jednak o wiele tańsze, a ponadto będziemy mieć pewność, że przyrządzone potrawy będą smaczne i dobrej jakości. Pracę kucharki będzie można bowiem nadzorować, sugerować zmiany czy modyfikację konkretnej potrawy. Przygotowanie menu, kupno składników, zorganizowanie ekipy gotującej i zarządzanie pracami w kuchni zajmie sporo czasu, ale w efekcie na pewno się opłaci.


Wszystkiego pod dostatkiem


Na stole powinny znaleźć się półmiski z owocami, dzbanki z sokami i innymi napojami, woda mineralna. Menu powinno zawierać sporo zimnych potraw i przekąsek. Od samego początku przyjęcia powinny już być ustawione półmiski z wędlinami, kiełbasą, pieczywo i sałatki oraz miseczki z ogórkami, marynatami i przyprawy. Gdy już wszyscy goście zasiądą do stołu, można podawać pierwszy ciepły posiłek. Na początku najlepiej jest zaserwować zupę. Najczęściej podaje się rosół lub barszczyk, ale coraz częściej młode pary wybierają inne zupy, np. krem z selera z grzankami, krem z borowików czy zupę krabową.

Na ciepło i regularnie


Ciepłe potrawy najlepiej jest podawać co godzinę, jednak w dobrych lokalach doświadczeni kelnerzy uważnie obserwują gości i donoszą potrawy w zależności od potrzeb biesiadników. Aby każdy mógł nałożyć sobie tyle, ile chce, najlepiej jest ustawić na stole półmiski z mięsem, ziemniakami czy frytkami. Im więcej rodzajów potraw, tym większa pewność, że trafimy w gust wielu gości. Na stołach weselnych najczęściej królują kotlety schabowe, dewolaje, piersi z kurczaka, sznycle czy pieczone mięso. Po północy warto zaserwować jeszcze jedną ciepłą zupę: barszczyk z uszkami, żurek lub zupę gulaszową.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB