Ekstrawaganckie skarpetki pana młodego

2016-02-04 09:00:00 (ost. akt: 2016-02-01 14:03:44)

W czasie ceremonii ślubnej to głównie panna młoda jest w centrum uwagi przybyłych gości i oczywiście pana młodego. A pan młody? On również powinien zrobić wrażenie na gościach.

Ekstrawaganckie skarpetki pana młodego

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Niektórzy uważają go za pierwszego celebrytę XVIII wieku, który miał wiele do powiedzenia w kwestiach mody. Podobno potrafił spędzać kilka godzin przed lustrem i polerował obuwie szampanem... Jego życie inspirowało i nadal inspiruje dramaturgów i reżyserów. Jego nazwisko nosiły nawet zegarki. Anglik George Bryan Brummell wprowadził do mody męskiej skromny i dopasowany do ciała ubiór - garnitur.

Ciemny i dopasowany

Garnitur powinien przede wszystkim dobrze leżeć. Rękawy marynarki powinny sięgać do nadgarstków, spodnie nie mogą być zbyt opięte na pośladkach, a nogawka powinna dotykać obcasa buta. Ubiór młodego musi współgrać z suknią panny młodej, jej kolorem i dodatkami. To dlatego zakupu garnituru nie należy odkładać do ostatniej chwili.

- W tym sezonie w ślubnej modzie męskiej wśród kolorów królują niebieski i granatowy. Młode pary zdecydowanie odchodzą od czerni, chociaż moim zdaniem czerń zawsze będzie elegancka i np. czarny smoking z pewnością lepiej się prezentuje niż smoking niebieski – mówi Łucja Sawa, właścicielka salonu „Sawa” w Olsztynie. - Przy wyborze kroju garnituru i dodatków zawsze bierzemy pod uwagę sylwetkę pana młodego. Nie każdemu pasuje np. muszka i wówczas skupiamy się na krawatach czy musznikach.

Szelki, spinki i skarpetki


Trochę ekstrawagancji w strój młodego mogą wnieść akcesoria, które sprawią, że pan młody nie będzie wyglądał sztampowo. Nie należy się bać wzorzystych krawatów czy much. Kwiaty, kratka lub geometryczne wzory czy intensywne kolory ożywią strój. Zamiast paska można założyć tradycyjne szelki, które ostatnio wróciły do mody.

Fot. Fotolia.com


A co z biżuterią? Jest nią choćby zegarek. Najlepiej sprawdzi się klasyka, czyli skórzany pasek z metalową kopertą. W tym wyjątkowym dniu warto założyć koszulę z mankietami zapinanymi na spinki. Te mogą mieć ciekawe, finezyjne kształty, na przykład związane z zainteresowaniami lub miejscem pracy pana młodego.

Spójrzmy w dół. Skarpetki - niby nieistotne, a jednak ważne. Klasyczne są w kolorze butów, natomiast odważniejsi mogą założyć takie o nasyconych, wyróżniających się barwach. Zapewne zostaną zauważone przy okazji spoglądania na eleganckie obuwie, koniecznie wykonane z miękkiej skóry. Nie warto na tym oszczędzać, w końcu będziemy w nich tańczyli całą noc. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie ślubnego garnituru z... tenisówkami.

Niczym szlachcic


A może powrócić do tradycji szlacheckiej? Kilka lat temu zostałem zaproszony na ślub, gdzie pan młody przywdział tradycyjny żupan i kontusz, charakterystyczne dla naszej kultury od XVII aż do XIX wieku. Trzeba przyznać, że prezentował się naprawdę dostojnie i, co ważne, zdecydowanie wyróżniał się z tłumu gości. Tradycyjny polski strój szlachcica noszono jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym właśnie podczas ślubów. Pan młody zakładał wówczas żupan, kontusz, delię i czapkę z piórami. U jego boku nie mogło zabraknąć karabeli wysadzanej drogimi kamieniami i oczywiście panny młodej, która zakładała biały kontusik ozdobiony futerkiem.

woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB