Wyjątkowy dzień zatrzymany w kadrze

2015-02-03 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-03 12:14:08)

Piękne momenty należy uwieczniać, by móc wracać do nich w przyszłości. Ślub i wesele z pewnością należą do tych wyjątkowych chwil — warto zadbać o to, by zdjęcia wykonał profesjonalista. Jak zrobic udaną sesję zdjęciową i czym się kierować szukając ślubnego fotografa?

Wyjątkowy dzień zatrzymany w kadrze

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Trendy w fotografii ślubnej z biegiem lat zmieniają się, podobnie jak inne elementy ślubnej oprawy. Jeszcze do niedawna popularne były sesje studyjne, gdzie małżonkowie pozowali w ślubnych strojach w profesjonalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu. Przez wiele lat dużą popularnością cieszyły się też plenery — parki, ogrody, ulice, pomosty nad jeziorami czy tory kolejowe. Nowożeńcy wręcz prześcigali się w pomysłach na ciekawy plener ślubny. Niektóre sesje wychodziły całkiem ciekawie, inne jednak ocierały się o granice kiczu. Dziś fotografia ślubna nieco zwolniła tempo, a po wielu latach zachwytu nad możliwościami aparatów cyfrowych, fotomontażu czy obróbki zdjęć powoli wracamy do tradycji. Pary młode coraz częściej proszą o naturalne, czarno-białe zdjęcia, które mają swój niepowtarzalny urok.

Ślubne reportaże


Od niedawna fotografia ślubna poszła o krok dalej, a modne stały się reportaże ślubne. Dziś fotograf towarzyszy nowożeńcom nie tylko w kościele, podczas uroczystości zaślubin, ale w ciągu całego wyjątkowego dnia. Uwiecznia na zdjęciach przygotowania pary młodej, włącznie z robieniem makijażu, czesaniem, ubieraniem, przybyciem pierwszych pomocników i gości. Fotografia ślubna odeszła więc od sztywnych, pozowanych zdjęć, wymuszonych uśmiechów czy teatralnych póz. Dziś liczy się przede wszystkim autenty-czność, a przyszli małżonkowie chcą mieć naturalne zdjęcia, które pokazują uroczystość krok po kroku tak, jak naprawdę ona wyglądała.


Album realny lub wirtualny


Z duchem czasu poszła nie tylko sama fotografia ślubna, ale też forma zdjęć, jakie fotograf przekazuje młodym małżonkom. Kiedyś co najwyżej można było wybierać w formatach wydruku, dziś para młoda ma dużo więcej możliwości. Wykonawcy zdjęć przygotowują nie tylko tradycyjne odbitki i albumy, ale też zgrywają zdjęcia na płyty, tworzą wyjątkowe albumy elektroniczne. Można je potem umieścić w sieci i udostępnić wszystkim gościom weselnym. Jest to też opcja dużo tańsza niż tradycyjny album pełen wydrukowanych zdjęć.

Jak szukać artysty?


O dobrego fotografa ślubnego niełatwo — ci najlepsi mają zapełniony grafik na co najmniej rok do przodu. Warto więc o zdjęcia ślubne zatroszczyć się już na etapie planowania ceremonii — szukając na ostatnią chwilę, możemy trafić jedynie na fotografa, który ma wiele wolnych terminów. A co za tym idzie jakość jego pracy nie będzie wysokich lotów. Wybór fotografa to kwestia gustu i oczekiwań pary młodej. Niektórzy nowożeńcy chcą mieć profesjonalne sesje, innym zależy na naturalności, a jeszcze inni wymarzyli sobie nietypowe plenery. Fotograf powinien być elastyczny i dostosować się do potrzeb przyszłych małżonków, nie narzucając swojego zdania, a ewentualnie doradzając.
Dobrego fotografa najlepiej szukać z polecenia. Na pewno ktoś z rodziny czy znajomych miał do czynienia z profesjonalistą, z którego usług jest zadowolony. Jeśli nie mamy wyboru i musimy szukać poprzez ogłoszenia w sieci, dobrze przyjrzyjmy się wykonawcy, zanim wpuścimy go z aparatem na nasz ślub. Dobry fotograf powinien mieć profesjonalny sprzęt i przede wszystkim bogate portfolio. Przeglądając jego poprzednie sesje ślubne, bardzo szybko przekonamy się, czy to, co robi, jest zgodne z naszymi oczekiwaniami.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB